Relacja

20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dwumiesięcznika „STAL Metale & Nowe Technologie”.

Konferencję otworzył Piotr Pawelec, dyrektor Targów Kielce, które były partnerem strategicznym całego wydarzenia. Uroczyste uderzenie w dzwon o godzinie 10.00 zapowiedziało początek wystąpień. Przemówienie podczas otwarcia konferencji wygłosił prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, redaktor naczelny czasopisma, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Lasery to przyszłość branży metalowej

Pierwszy blok konferencyjny skupiony był głównie wokół technologii laserowych, które znajdują coraz szersze zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu i przez wielu uważane są za jedne z nowocześniejszych rozwiązań. O tym, jak technologie te można wykorzystywać w wytwarzaniu kompensatorów metalowych opowiedział dr inż. Piotr Kurp z Politechniki Świętokrzyskiej. Z kolei najnowocześniejsze odkrycia w tej dziedzinie przedstawił kolejny z prelegentów, dr inż. Hubert Danielewski, również reprezentujący Politechnikę Świętokrzyską. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również ostatnia z prelekcji w tym bloku, którą wygłosiła dr inż. Olga Łastowska z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jej prelekcja dotyczyła innowacyjnego sposobu obróbki wykańczającej powierzchni pospawalniczych.

Nowoczesne technologie wymagają zaawansowanych metod badawczych

Po krótkiej przerwie uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień dotyczących innowacyjnych badań a także problemów, na jakie napotykają nowoczesne technologie podczas ich wdrożenia do zakładu przemysłowego. O możliwych trudnościach w procesie implementowania rozwiązań z zakresu cyfryzacji opowiedział prof. dr hab. Jarosław Sęp z Politechniki Rzeszowskiej. Dzięki obecności na konferencji prof dra hab inż Grzegorza Budzika, uczestnicy poznali potrzeby związane z badaniami nad tzw. drukiem 3D stosowanym w przemyśle na coraz szerszą skalę. O eksperymentalno-numerycznej analizie procesu destrukcji stali ferrytycznej opowiedziała dr inż. Anna Adamczak-Bugno.

Co czeka polski przemysł?

Ostatni blok skupiony był na przyszłości przemysłu. Co będzie kształtowało branżę stalową w kolejnych latach i dekadach? Sławomir Blank, dyrektor ds. produkcji przemysłowej w Mostostal Kielce S.A., wskazał na to, jak nowoczesne technologie mogą być wykorzystywane w zakładzie produkcji nieseryjnej. Z kolei mgr inż. Mateusz Rybarz, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, przypomniał o ważnej roli polityki klimatycznej. Bedzie ona w coraz większym stopniu będzie wpływać na przemysł stalowy, zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej. Ostatnim wystąpieniem była prelekcja radczyni prawnej, Anny Kałużnej, oraz aplikantki radcowskiej, Wiktorii Stolarskiej, reprezentującej kancelarię radców prawnych Czapczyński. Wskazały one na ważną rolę waloryzacji kontraktów w 2024 roku. To temat szczególnie interesujący przedsiębiorców, ponieważ może pomóc poradzić sobie ze wzrostem cen w branży metalurgicznej.

Po konferencji był czas na indywidualne rozmowy jak również pytania do prelegentów. Dobrą okazją do nawiązania relacji był lunch, podczas którego prelegenci a także uczestnicy mogli wymienić się swoim doświadczeniem oraz spostrzeżeniami. Każdy z uczestniczących w konferencji otrzymał także certyfikat, potwierdzający nabytą wiedzę.

Galeria

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.